Jedina loša fizička aktivnost je ona koja se nije desila

Koliko puta ste sebi rekli: „Krećem da vežbam čim mi prođe ispitni rok!” Svesni smo da studentski način života sa sobom često nosi dane obeležene iscrpljujućim ritmom i manjkom vremena, ali zašto sedeti skrštenih ruku kad možemo to da promenimo. Bitno je početi, makar to bila i šetnja od pola sata u obližnjem parku.

Da li zaista nemamo vremena?

Najčešći razlog koji ljudi koriste jeste upravo to čuveno „Nemam vremena..”. Ljudi obično vezuju fizičku aktivnost za treninge koji traju po 45 minuta ili 30 minuta trčanja na obližnjoj stazi. Da, kad to radite imaćete dosta bolju kondiciju, ali to nije jedini način da se pokrenete i učinite veliku uslugu svom telu i umu. Lagana šetnja u obližnjem parku takođe je blagotvorna za vaše zdravlje. Znamo da ima i hladnih dana kada nam ne prija šetnja, ali i za to postoji rešenje. Na Youtube-u možete pronaći razne treninge koji traju svega deset ili petnaest minuta.

Fizička aktivnost ne mora uvek biti trening –  prošetajte do obližnjeg parka

Izvor: https://www.wallpaperflare.com/walk-run-health-healthy-couple-happy-weekend-park-green-wallpaper-ebpdl

Isprobajte aplikacije za vežbanje

Iz dana u dan se pojavljuje sve veći broj aplikacija za vežbanje. One su uglavnom besplatne, a sadrže veliki broj treninga gde će svako pronaći nešto za sebe. Mnoge aplikacije nude i izazove poput mesec dana jutarnjeg istezanja ili petnaestominutnog treninga. Ovo može da vam bude i dodatna motivacija za trening, a posle mesec dana redovnog vežbanja i nova zdrava navika. Neke od dobrih aplikacija koje su takođe i besplatne su: Nike Training Club, Sweat, Fiit, Nike Run Club, MapMyRun, Female Fitness – Women Workout.

Aplikacije za vežbanje mogu biti od velike koristi

Izvor: https://flic.kr/p/WUDJr8

Benefiti fizičke aktivnosti

Osim što povoljno utiče na razvoj kondicije i zdravih navika, fizička aktivnost ima još pregršt benefita. Vreme koje provedete napolju na svežem vazduhu povoljno će uticati na vaš imunski i skeletni sistem. Svež vazduh i sunčeva svetlost, izuzev što imaju dobar uticaj na fizičko zdravlje, pokazali su se podjednako bitnim i za mentalno zdravlje.

Iako mislite da ćete izgubiti energiju posle treninga, činjenica je da se posle prve nedelje već primećuju benefiti treniranja, poput dodatne motivacije i veće količine energije nakon samog treninga. Naročito u danima ispitnog roka, kad veći deo dana provodimo sedeći za radnim stolom i učeći, mala pauza u vidu fizičke aktivnosti pomoći će ne samo našem telu koje se par sati nalazi u istom položaju, već i umu da se opusti, tokom tih par minuta treninga.

Redovan trening podstiče dobar holesterol (HDL) i smanjuje loše trigliceride, čime se obezbeđuje normalan protok krvi, što smanjuje rizik od nastanka bolesti kardiovaskularnog sistema. Fizička aktivnost pomaže u smanjenju stresa, a prilikom vežbanja se u našem mozgu proizvode različita jedinjenja koja povoljno utiču na naše raspoloženje. Mnoga istraživanja ukazala su na to da ljudi koji redovno treniraju imaju mnogo bolji san od osoba koje ne treniraju. Najnovija istraživanja pokazala su da stariji ljudi, koji vežbaju tri ili više puta nedeljno, ređe oboljevaju od Alchajmerove bolesti i starosne demencije.

Možeš vežbati i u toplini svog doma, potrebna ti je samo dobra volja

Izvor: https://flic.kr/p/2j2c5mf

Znamo da nije lako početi i da su za redovne treninge potrebne motivacija i disciplina, ali s druge strane, to je samo 15 minuta dnevno koje inače potrošimo na društvenim mrežama, a možemo ih uložiti u sebe i svoje zdravlje. Redovnom fizičkom aktivnošću, izuzev što utičemo povoljno na razvoj kondicije i imunskog sistema, utičemo i na sticanje zdravih radnih navika koje će nam tokom daljeg života biti od velikog značaja.

Zato sledeći put kad pomislite da nemate vremena za trening, vratite se na ovaj tekst i videćete da to nije obaveza, već briga o sebi.