Biolozi na 17. Festivalu nauke
Najveći regionalni Festival nauke se po 17. put održao na Beogradskom sajmu u periodu od 12. do 14. decembra. Ovogodišnji Festival nauke, pod sloganom „Evolucija ideja”, ponudio je izuzetno bogat program za sve ljubitelje nauke. Posetioci su imali priliku da kroz interaktivne postavke, makete i eksperimente upoznaju ključne teme različitih naučnih disciplina. Svaka izložba je pružila fascinantan uvid u svet koji nas okružuje. Redakcija „Simbioze” je i ove godine imala priliku da poseti Festival. Kako su se predstavile naše kolege biolozi, šta smo zanimljivo videli i čuli, prenosimo vam sa lica mesta.
Evolucija: Prirodna revolucija!, Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu
Biološki fakultet su predstavile tri katedre — Katedra za genetiku i evoluciju, Katedra za uporednu fiziologiju i ekofiziologiju i Katedra za morfologiju i sistematiku biljaka. Na postavci Biološkog fakulteta posetioci su mogli da istraže evoluciju kardiovaskularnog sistema sa akcentom na evoluciju srca, koje je tokom miliona godina prošlo kroz značajne promene kako bi podržalo sve složenije organizme. Uz to, postavka je obuhvatila i deset različitih lekovitih biljaka i njihovih eteričnih ulja, pružajući detaljan uvid u svojstva i primenu ovih vrsta. Posetioci su mogli da čuju zanimljivosti o lavandi, cikoriji, plodu maline i drugim biljkama. Takođe, moguće je bilo posmatrati list žalfije pod lupom i mikroskopom. Najmlađi posetioci su interaktivno učestvovali u usitnjavanju biljnog materijala rukujući avanom i tučkom. Studentska sekcija za genetiku „Alel”, u saradnji sa Katedrom za genetiku i evoluciju, kroz interaktivnu igru je prikazala šta su krosing-over, hromatide i hromozomi, kao i tok ćelijske deobe mejoze. Takođe, posetioci su saznali kakvi hromozomi čine kariotip različitih vrsta organizama, kakva je uloga hromozoma u procesu nastanka novih vrsta kao i kolika je raznolikost polnih hromozoma.
Izvor: Iva Maričić
(Bio)tehnologija ključ za budućnost, Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković” (IBISS)
IBISS su na Festivalu nauke predstavila tri odeljenja — Odeljenje za fiziologiju biljaka, Odeljenje za biohemiju i Odeljenje za evolucionu biologiju. Postavka Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković” bila je posvećena razumevanju načina na koji biotehnologija poboljšava kvalitet naših života. Posetioci su mogli da uporede zdravu i zagađenu prirodu sa akcentom na razlike u biodiverzitetu zdravih i zagađenih staništa. Postavke su bile bogate detaljima, s maketama koje su prikazivale ekosisteme pre i posle ljudskih intervencija. Pored toga, postavka je pružila duboko razumevanje biologije na molekularnom nivou omogućivši posetiocima da vide hromozome pod mikroskopom, kao i da se upoznaju sa pričom o DNK, genetičkim modifikacijama biljaka i tehnologijama poput lančane reakcije polimeraze (PCR). Kroz ovu postavku, posetioci su imali priliku da se upoznaju sa naprednim istraživanjima u oblasti genetike, kao i sa važnostima koje imaju biotehnologija i genetička istraživanja u savremenom društvu.
Izvor: Teodora Barać
Darvinova (r)evolucija, Centar za naučno-istraživački rad studenata Biološkog fakulteta (CNIRS BF)
Na štandu Centra za naučno-istraživački rad studenata Biološkog fakulteta predstavljeni su osnovni kocepti Darvinove teorije evolucije. Pored novih saznanja o Darvinovoj biografiji, posetioci su mogli da na zabavan i interaktivan način odgonetnu pitanja postanka života, sličnosti i različitosti između vrsta, kao i da bolje razumeju sam proces evolucije. Na postavci su prikazani i video snimci sa primerima rituala parenja kod različitih vrsta životinja. Posetioci su mogli da saznaju kako su specifični rituali i strategije udvaranja doprineli opstanku vrsta, kao i šta je to seksualna selekcija. Za najmlađe je pripremljena igra sa karticama, gde su mogli da povezuju Darvinove zebe sa njihovim plenom učeći o adaptacijama na specifičan način ishrane. Takođe, svako ko je posetio ovaj štand imao je i priliku da se fotografiše sa Darvinom u prirodnoj veličini!
Izvor: Iva Maričić
Od sunđera do čoveka: kako je evolucija životinja tekla?, Biološko istraživačko društvo „Josif Pančić”
Postavka na štandu Biološkog istraživačkog društva „Josif Pančić” dala je sjajan uvid u evoluciju životinjskog sveta. Posetioci su mogli da istraže fascinantne prelaze iz sveta beskičmenjaka u svet kičmenjaka — od prvih organizama u morima do evolucije prvih kopnenih životinja. Na primeru brojnih preparata, objašnjeno je kako su se životinje vremenom prilagođavale na raznovrsne uslove životne sredine što im je omogućilo da kolonizuju različite ekološke niše. Pod mikroskopom je bilo moguće posmatrati preparate različitih usnih aparata insekata što nam je dodatno pružilo uvid u njihovu evoluciju. Takođe, za one najsmelije, postojao je kviz kojim su učesnici mogli da testiraju svoje znanje iz oblasti evolucije životinja.
Izvor: Teodora Barać
Brainstorming: evolucija ideja o mozgu, Studentska sekcija za neuronauke
Na štandu Studentske sekcije za neuronauke, posetioci su mogli da čuju kako je kroz istoriju tekao razvoj ideja o samom mozgu. Postavka je obuhvatila i različite faze razvoja ljudskih predaka, od najranijih hominida do savremenog čoveka. Kroz interaktivne modele i makete, posetioci su imali priliku da saznaju kako su se kroz vreme menjali oblici i veličina lobanje, te kako su te promene povezane sa razvojem inteligencije, govora i drugih kognitivnih sposobnosti. Zanimljiva je bila i mogućnost posmatranja preparata mozga pacova na mikroskopu. Pored toga, kroz radionice i misaone ekperimente učesnici su saznali zašto su mozak i ideje bile potrebne za razvoj društva.
Izvor: Teodora Barać
Festival nauke bio je odlična prilika da se svi posetioci upoznaju sa ključnim konceptima biologije. Različite interaktivne postavke omogućile su da se saznaju ne samo osnovne činjenice, već i kompleksne i interesantne priče o tome kako se život na planeti razvijao i kako nastavlja da se menja. Naše kolege su obavile sjajan posao i na zanimljiv način predstavile biološke fenomene svim uzrastnim kategorijama. Bravo!
Izvor: