Vilinski konjici na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta
Vilin konjic je opšti naziv za leteće insekte koji pripadaju redu Odonata. Ime su dobili po grčkoj reči „odontos” — zub, jer su im obe vilice nazubljene. Životni ciklus im je bitno vezan za vodu, jer larve žive u vodi. Međutim, ljudske aktivnosti dovode do masovnog uništavanja ekosistema kopnenih stajaćih voda. Kao posledica toga značajan broj vrsta vilinih konjica je veoma ugrožen, a u poslednje vreme, kod preostalih vrsta se uočava stalni pad brojnosti.
Austrolestes annulosus
Izvor slike: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Common_blue_damselfly02.jpg
Životni ciklus
Životni ciklus ovih insekata je nepotpuna metamorfoza (preobražaj), a sastoji se iz tri stadijuma: jaje, larva (nimfa) i odrasla jedinka. Nakon izleganja iz jaja, larve brzo napreduju u toku letnjeg godišnjeg doba, prolaze kroz seriju preobražaja i dobijaju konačan izgled. Tokom jeseni sledeće godine ulaze u period obustave rasta — dijapauzu da bi se sledeće godine pojavili u kasno proleće ili rano leto kao odrasle jedinke. U prvim stadijumima, larve žive u vodi. Posle dijapauze, larve izlaze iz vode i smeštaju se na biljku gde se presvlače u odrasle jedinke. Nakon presvlačenja odbacuju svoju košuljicu. Mlade odrasle jedinke prolaze kroz period rasta i polnog sazrevanja, pre nego što počnu da se pare.
Životni ciklus vilinog konjica
Izvor slike: https://adflipped.weebly.com/life-cycle.html
Larva vilinog konjica
Izvor slike: https://www.nparks.gov.sg/nparksbuzz/issue-19-vol-4-2013/conservation/the-secret-life-of-dragonfly-larvae
Uništavanje vodenih ekosistema i ugroženost vilinih konjica
Vilin konjic je ugrožen zbog široko rasprostranjenog gubitka močvara, bara, reka i ostalih voda u kojima se razmnožava. Otkrivajući globalno iščezavanje ovih insekata, današnja IUCN Crvena lista ugroženih vrsta naglašava hitnu potrebu za zaštitom svetskih močvara i predstavnika flore i faune koji ih naseljavaju. „ Globalno, ovi ekosistemi nestaju tri puta brže od šuma“, rekao je dr Bruno Oberle, generalni direktor IUCN-a (The International Union for Conservation of Nature — Međunarodna unija za zaštitu prirode). „Močvare ljudima mogu izgledati neproduktivno i beznačajno, ali u stvari nam pružaju osnovne usluge. Onе skladište ugljenik, štite nas od poplava, a ujedno predstavljaju staništa za ogroman broj taksona biljnog i životinskog sveta.” Danas se smatra da na planeti postoji oko 6000 vrsta vilinih konjica, raspoređenih u tri podreda. Svetski istraživači procenjuju da je 16% od ukupnog broja vrsta u opasnosti od izumiranja, jer nemaju uslove da sprovedu celokupan životni ciklus. U južnoj i jugoistočnoj Aziji, više od četvrtine svih vrsta je ugroženo, uglavnom zbog privrede, u većinskom slučaju da bi se napravio prostor za gajenje palmi i proizvodnju palminog ulja. Pesticidi, herbicidi, drugi zagađivači i klimatske promene su sve veća pretnja vrstama u svim delovima sveta, a naročito u Evropi. Takođe, nepostojanje zakonske zaštite i nestručno unošenje alohtonih (nezavičajnih, uglavnom egzotičnih) vrsta organizama.
Uništavanje močvarnog zemljišta zbog ljudskih aktivnosti
izvor slike: https://www.aquarium.co.za/blog/entry/11-reasons-why-wetlands-are-vital-for-humans-and-animals
Močvare pokrivaju samo 6% svetske površine, ali skladište ogromne količine gasova staklene bašte i oko 10-20% svetskog ugljenika. Pružaju ogroman značaj, a sa njima i mikroorganizmi, brojni predstavnici flore i faune koji ih naseljavaju. S obzirom da se štetne materije akumuliraju u njihovim telima, jedan od značaja vilinih konjica jeste da su prirodni indikatori slatkovodnih ekosistema. Takođe, kao izraziti predatori, oni učestvuju u regulisanju brojnosti invazivnih insekata (komaraca, obada, mušica itd.). Smatraju se nenadmašivim lovcima u prirodi. Spadaju među najstarije poznate insekte čiji su pronađeni fosilni nalazi stari oko 300 miliona godina.
Rešenja
Poremećaj rečnog toka i smanjen nivo vode, isušivanje, krčenje, korišćenje insekticida, herbicida, klimatske promene i zagađenje vode dodatno ugrožavaju sva živa bića koji naseljavaju taj tip ekosistema. Da bi se očuvale vrste vilinih konjica, ključno je da sve države u svetu, njihove vlade, poljoprivreda i industrija uzmu u obzir zaštitu vodenih ekosistema u razvojnim projektima. Neophodno je da se definiše zakon i da se adekvatno kontroliše i primenjuje.
Izvori: