Palata nauke ― svet bezgraničnog
Palata nauke otvorila je svoja vrata! Ova ustanova ima zadatak da prikaže spoj čoveka, prirode i inovativne tehnologije svim ljubiteljima nauke i novih otkrića. Zadužbina Miodraga Kostića, u kojem je smeštena Palata nauke, predstavlja jednu od najlepših zgrada Beograda, prostire se na pet spratova i nudi neverovatan doživljaj svim svojim posetiocima, a sve to u cilju promocije nauke. Kroz veliki broj interaktivnih eksponata, dobijamo uvid u to koja će tehnologija oblikovati našu sutrašnjicu i kakva budućnost čeka nove generacije.
Stalna postavka
Moto Palate nauke kaže: „Ne želimo da učiš, želimo da iskusiš. Najlakše zapamtiš ono što razumeš, a najbolje razumeš ono što doživiš”, a sama Palata je mesto sa preko 30 kreativnih postavki i pokazuje nam da učenje može i te kako biti zabavno! Kako koračamo kroz Palatu i penjemo se njenim spratovima, dočekuju nas fascinantna saznanja, od molekula DNK do kosmosa. Bilo da ste ljubitelj same prirode i Zemlje ili robota i veštačke inteligencije, čak i svemirskih zagonetki, vodiči koji će vam pomoći da nađete odgovore iz ovih oblasti biće najpoznatiji naučnici sa naših prostora. To su naučnici poput Mihajla Pupina, Milutina Milankovića i Nikole Tesle – ličnosti koje su ostavile veliki trag u istoriji svetske nauke.
Palata nauke je mesto koje će vas svakako ostaviti bez daha i daće vam mnogo odgovara iz prve ruke, pa bila ona čak i robotska ruka!
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Pored stalne postavke tu je i gostujuća izloža „Ajkule” Prirodnjačkog muzeja iz Njujorka, a biće dostupna za posete do juna 2025. godine, pa iskoristite priliku da saznate nešto više o ovim zastrašujućim predatorima iz morskih dubina.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Postavka: Čovek
U prizemlju Palate nalazi se prva postavka koja ima zadatak da istraži složenost ljudske prirode kroz fascinantnu primenu robotike. Na samom početku, posetioci imaju priliku da se susretnu sa hologramom Mihajla Pupina, koji ih uvodi u svet čovekovih čula i sposobnosti prikazanih uz pomoć tehnologije. Čulo vida je ilustrovano kroz fascinantan primer zvečarke, koja može da prepozna promene u infracrvenom delu svetlosnog spektra, pa tako saznajemo kako nas zapravo ovi gmizavci vide. Posebnu pažnju privlači igra iks-oksa sa robotom, koja na zabavan način pokazuje kako mašine mogu imitirati inteligenciju – čak i tako da robot povremeno „izgubi”. Postavka takođe nudi zanimljivo objašnjenje talasa kao zajedničkog jezika svetlosti i zvuka i daje nam odgovor na jedno od najintrigantnijih pitanja: „Da li roboti imaju emocije?”.
Čulo dodira je prikazano kroz robotsku šaku, gde posetioci, uz interaktivne kontrole, mogu da istraže sličnosti i razlike između ljudskih i automatizovanih pokreta.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Na kraju, sledi upoznavanje robota Feliksa, koji očitava izraze lica i tako prikazuje i kopira emocije, otkrivajući kako tehnologija može da prepozna i odgovori na čovekova osećanja.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Postavka: Naša Zemlja
Na prvom spratu Palate susrećemo se sa planetom Zemljom, a tu nas pozdravlja Milutin Milanković i govori nam o klimatskim promenama. Po čemu je naša plava planeta toliko jedinstvena i kojim se to prirodnim pojavama odlikuje? Ovde stičete saznanja iz duge, bogate istorije Zemlje. Ovaj sprat će vas naterati da skočite, ali ne samo od sreće, već i da biste napravili simulaciju zemljotresa, čija će se jačina izmeriti na Rihterovoj skali. Tu je i digitalni mikroskop kojim se možete poigrati i uveličati različite stene i minerale koji učestvuju u formiranju naše planete, a na interaktivnom zidu sa druge strane pratiće vas ribice i druga morska stvorenja.
Park iz doba jure ili Palata nauke? Kroz inovacije virtuelne realnosti, pored vas će šetati i dinosaurusi, a naravno da možete da napravite i „selfie” sa njima, kako bi se kasnije pohvalili na društvenim mrežama!
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Još jedna od mogućnosti je da dodirnete dimni tornado i da saznate zašto i kako duva vetar.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Postavka: Inovativne tehnologije
Stigli smo na drugi sprat i zato zgrabite VR naočare, jer ovde se prepuštamo svetu virtuelne realnosti. Show Lab koji je na ovom spratu nudi uvid u savremena dostignuća u okviru naučnih centara gde možemo posmatrati kako se ideje razvijaju, odnosno naučnike na delu dok stvaraju nove tehnologije. Takođe se upoznajemo i sa najnovijim projektima profesora i studenata Elektrotehničkog fakulteta.
Samo jedan korak u VR kapsuli vas deli od Naučno-tehnološkog parka u Nišu, arheološkog nalazišta Viminacijum ili Ramske tvrđave sa pogledom na Dunav.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
U Show Labu je postavljena i maketa BIO4 kampusa, u kome je predviđeno, između ostalog, da se nalaze i nove prostorije Biološkog fakulteta.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Postavka: Kosmičko putovanje
„Dobro došli!”, poručiće vam Nikola Tesla na trećem spratu Palate. Ovde počinje otkrivanje drugih svetova, ne samo u Sunčevom sistemu, ili Mlečnom putu, već i po drugim galaksijama. Kao što je veliki astronom Karl Segan rekao: „Negde, nešto neverovatno čeka da bude otkriveno”, a odgovore koje ovde nalazimo i sama postavka o svemiru nas nije ostavila ravnodušnima. Preporuka je da se oprobate u vožnji teledirigovanog rovera po površini Marsa.
Po čemu je jedinstveno kosmičko odelo i kako jedan čovek postaje astronaut, koje su to potebne fizičke i mentalne sposobnosti? Bez brige, sve smo saznali!
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Mars je planeta čijem smo istraživanju najviše pažnje posvetili, a roveri koji su poslati ka njemu dali su naznake o postojanju vode na Marsu u prošlosti. A gde je bilo vode, da li je tu bilo i života?!
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Planetarijum – zvezdani bioskop
Na trećem spratu Palate nauke nalazi se planetarijum, savremeno video i audio iskustvo koje otkriva tajne svemira. Kokice nisu potrebne za ovo kosmičko putovanje, već samo peškir kako biste bili pravi auto-stoperi kroz galaksiju. Da li ste se ikada zapitali kakvi uslovi vladaju na drugim svetovima? Da li ste se ikada upoznali sa najznačajnijim sazvežđima noćnog neba i naučili kako da se orijentišete pomoću položaja zvezda? U planetarijumu, ljubazni edukatori su nam dali odgovore na sva ova pitanja i bili su naši vodiči kroz svemirske avanture.
U planetarijumu, projekcije iz različitih oblasti astronomije se održavaju na svakih sat vremena, a potrebno je izdvojti dodatnih 800 dinara za zasebne ulaznice koje se kupuju na blagajni.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Dečji naučni kutak (DNK)
Poslednji sprat namenjen je najmlađim posetiocima, a avanture u koje se ovde mogu upustiti su mnogobrojne. U posebno osmišljenom i kreativnom prostoru gradiće kule od blokova, a potom će testirati njihovu otpornost na zemljotres. Po zidu, svetlećim pikselima stvaraće crteže koje požele, a tu je i mali robot, koga je potrebno programirati kako bi on pronašao izlaz iz lavirinta.
Možda i najinteresantnija interaktivna postavka za mališane je animirani pesak u kome mogu da vajaju reljefe, praveći tako planine, jezera i svoje svetove.
Izvor fotografije: Milica Dimitrijević
Opšte informacije
U okviru Palate, ako posetiocima zatreba predah i odmor, na raspolaganju im je kafe u kojem napitak može poslužiti i robot, a tu je i knjižara Laguna opremljena knjigama iz različitih naučnih oblasti. Takođe, u suterenu je smeštena i gejming prostorija, Extended Reality (XR), koja hrabrima daje priliku da se oprobaju u VR Escape Room-u i da kroz igru i zabavu uključe svoje vijuge i nauče nešto novo.
Palata nauke se nalazi na adresi Kralja Milana 11, u samom centru Beograda, a da biste obišli ovo zdanje, potrebno je da kupite pojedinačnu dnevnu ulazicu koja košta 750 dinara; za povlašćene kategorije i studente, uz indeks, postoji i popust. Otvoreni su za posetioce svakoga dana, osim ponedeljkom, od 10 do 18 časova, a vikendom od 11 do 19 časova. Najveći obožavaoci savremenih tehnologija mogu i da preuzmu mobilnu aplikaciju, gde se nalaze audio ture i sve potrebne informacije o ovom neverovatnom mestu gde nauka ne poznaje granice.
Izvori: https://palatanauke.rs/