Ko je slikao po eukaliptusu?

Ova slika koju vidite – ne, nije urađena u fotošopu, ne, nije niko uzeo boju i slikao po kori drveta. Dobro, ipak neko jeste odgovoran za ovo delo – priroda. Ovo fascinantno drvo šarenih boja, kao duga, pripada vrsti Eucalyptus deglupta i stanovnik je Papue Nove Gvineje, Filipina i Indonezije. Možda će vas od sada drvo eukaliptusa asocirati i na dugu, pored koale.

Eucalyptus deglupta

Izvor: https://images.takeshape.io/86ce9525-f5f2-4e97-81ba-54e8ce933da7/dev/2bfac3bd-5627-4e13-b742-d4afacfc63d2/dreamstime_m_53529192.jpg

Drvo kao duga

Mnogi koji se nađu u tropskim kišnim šumama Papue Nove Gvineje, Indonezije ili Filipina i naiđu na ovakav eukaliptus ne veruju da je ovo drvo prirodno. Naravno, dugin eukaliptus je i dobio takvo ime po izvanrednim bojama pruga na njegovoj kori. Te pruge nastaju tako što drvo u toku svog života odbacuje tanku koru; spoljašnja kora smeđe boje se ljušti u trakama i tako otkriva unutrašnju koru neon zelene boje koja menja boju u kontaktu sa vazduhom. Na taj način se dobijaju različite nijanse plave, ljubičaste, crvene, žute i braon boje. 

Izgled kore drveta Eucalyptus deglupta

Izvor: https://curiokids.net/wp-content/uploads/2018/05/shutterstock_35849959.jpg.webp

Biologija Eucalyptus deglupta

Eucalyptus deglupta je brzorastuće zimzeleno drvo koje pripada familiji Myrtaceae. Nemačko-holandski botaničar, Karl Ludvig von Blume je prvi put opisao ovu vrstu 1850. godine. Može živeti oko 70 godina. Dostiže visinu od oko 60 metara, a maksimalno oko 75 metara i do 240 cm u prečniku. Mladi listovi su jajastog oblika, a stariji listovi jajastog ili kopljastog oblika. Cvetovi su grupisani u cvasti metlice. U cvetovima se nalazi veliki broj belih do žućkastih prašnika. Pupoljci su loptastog oblika. Mladi pupoljci su zelene boje, dok su razvijeni pupoljci bledozelene ili krem boje. Poluloptast plod je braonkaste boje. 

Cvast Eucalyptus deglupta

Izvor: https://live.staticflickr.com/4460/26349084129_d4698cedfe_b.jpg

Ekologija Eucalyptus deglupta

Ova vrsta eukaliptusa naseljava terestrične ekosisteme. Sreće se u ravničarskim i niskoplaninskim staništima. Često se može nalaziti u rečnim šumama. Uglavnom ne raste u sušnim područjima. Ovaj šareni eukaliptus preferira staništa sa velikom godišnjom količinom padavina, te se rasprostire u vlažnim tropima. Javlja se u područjima kao što su, već pomenute, tropske kišne šume. Takođe, može se sresti na mestima koja su narušena klizištima ili vulkanskim erupcijama. Za razvoj, ovom eukaliptusu je neophodno dosta svetlosti. Eucalyptus deglupta je vrlo osetljiv na požare i iako može da raste na hladnim mestima, osetljiv je na mraz. Uspešno raste na peskovitim zemljištima grube teksture i ilovastim zemljištima. 

Eucalyptus deglupta u tropskoj kišnoj šumi

Izvor: https://ferriseeds.com/cdn/shop/files/trees-4732109_1920.jpg?v=1726063690 

Upotreba Eucalyptus deglupta

Glavna komercijalna upotreba ovog eukaliptusa jeste u proizvodnji belog papira. Vlakna eukaliptusa se koriste za proizvodnju papirne pulpe i papira. U nativnim područjima je ugrožen (nalazi se na IUCN listi u VU kategoriji) zbog seče i krčenja za poljoprivredu. Širom sveta se gaji zbog drvne industrije. Koristi se i za drveni ugalj i ogrev. Kada je plantažno gajen, lakše se koristi za impregnaciju nego onaj iz prirodne šume. Drvo ove vrste se često koristi za nameštaj. Jedna od vrsta drveta koju Papua Nova Gvineja najviše izvozi jeste upravo Eucalyptus deglupta. Eterična ulja eukaliptusa nisu u tolikoj meri od komercijalnog značaja, ali se u nekim studijama pokazalo da imaju antibakterijsko dejstvo. 

Eucalyptus deglupta

Izvor: https://hips.hearstapps.com/hmg-prod/images/rainbow-trees-1581536178.jpg?resize=1200:*

Izvori: