Izbor jedne jajne ćelije

Od 7 miliona mogućih varijanti, zašto baš ti?

Svi znamo kako dolazi do oplođenja jajne ćelije – spermatozoidi plivaju ka njoj i onaj koji je najbrži i najizdržljiviji stiže do jajne ćelije i izvršava oplodnju. Međutim, šta ako to nije baš tako?

Šta ako presudnu ulogu u oplođenju nemaju brzina, izdržljivost i energija spermatozoida, već sama jajna ćelija?

Novo istraživanje, koje je sprovedeno na Stokhlomskom univerzitetu uz učešće Trust fondacije Mančesterskog univerziteta, kaže da jajna ćelija može da „bira“ koji će je spermatozoid oploditi.

Džon Fitzpatrik, docent na katedri za zoologiju Univerziteta u Stokholmu, izjavio je za CNN da jajne ćelije ljudi oslobađaju specifične molekule, koji se nazivaju hemoatraktanti. Funkcija hemoatraktanata je da ostave poseban trag koji će spermatozoidi koristiti u pronalasku neoplođene jajne ćelije. Takođe je rekao da je do ove studije bilo nepoznato da ove supstance deluju različito na spermatozoide različitih muškaraca, gde zapravo biraju koji je spermatozoid pobednik.

Kako je samo istraživanje izgledalo i na čemu se baziralo?

Testirano je da li folikularna tečnost utiče na ponašanje spermatozoida. To je tečnost koja okružuje jajnu ćeliju i u kojoj se nalaze pomenuti hemoatraktanti. Upravo zbog toga, istraživanje folikularne tečnosti bilo jako značajno. Istraživanje je sprovedeno na određenom broju parova od kojih je svaki bio u partnerskim odnosima. Koristili su se gameti učesnika eksperimenta,  pri čemu je vršeno njihovo ukrštanje. Kako bi dobili više informacija, eksperiment je obuhvatao dve različite vrste testova.

In vitro fertilizacija korišćenjem mikrokapilarne cevi

U prvom testu učestvovale su dve grupe partnera.

Korišćene su folikularne tečnosti dve žene iz različitih grupa. Test je napravljen tako da se spermatozoidi u isto vreme spuštaju kroz mikrokapilarnu cev (staklena cevčica) ka folikularnim tečnostima te dve žene. Ceo test, odigrava se u Petrijevoj posudi. Spermatozoidi koji su se koristili bili su poreklom od dva muškarca iz različitih grupa. Prvo su izlagani folikularnoj tečnosti partnerke, a zatim folikularnoj tečnosti žene iz druge grupe.

Drugi tip testa se razlikovao od prvog u tome što su spermatozoidi spuštani u različito vreme. U ovom testu je korišćen i kontrolni rastvor. Njegova funkcija je kontrola akumulacije spermatozoida u folikularnoj tečnosti. Uvođenjem kontrolnog rastvora u test, naučnici su hteli da provere da li će se spermatozoidi pravilno akumulirati u folikularnoj tečnosti određene žene.

Ono što je karakteristično za oba testa, jeste što su se ukrštali ne samo gameti parova koji su bili u partnerskim odnosima, već su se ukrštali i gameti ljudi koji se nisu poznavali.

Učinak spermatozoida u folikularnoj tečnosti je određen njihovim brojem u akumulaciji te tečnosti svake žene. Uviđeno je, da se sa ponavljanjem testova, javljaju isti rezultati.

Rezultati eksperimenta

Ekperiment je  pokazao da nakupljanje spermatozoida u folikularnoj tečnosti zavisi od specifičnih interakcija te tečnosti i spermatozoida. Jednostavno rečeno, folikularna tečnost „jače“ privlači spermatozoide određenih muškaraca. Ponavljanjem testova je zaključeno da hemijska komunikacija između jajne ćelije i spermatozoida omogućava jajnoj ćeliji izbor spermatozoida koji će izvršiti njeno oplođenje.

Ova otkrića proširuju tradicionalno gledište da hemoatrakcija samo igra ulogu u povećanju interakcija spermatozoida i jajnih ćelija kod ljudi, i umesto toga sugerišu da hemijska komunikacija između jajnih ćelija i spermatozoida takođe može imati ulogu i u seksualnoj selekciji.

Ovaj eksperiment je od velikog značaja za nauku. Pored toga što je promenio tradicionalni pogled na odigravanje oplođenja jajne ćelije, moguće je da će biti i od velike koristi u medicini. Naučnici koji su radili na ovom eksperimentu, veruju da će ovo otkriće pomoći mnogim parovima koji se suočavaju sa problemima u začeću.

Izvor: