Papagaj Drakula ⎼ grof prašume
Psittrichas fulgidus, koji se ponekad naziva i lešinarski papagaj ili papagaj Drakula, izolovana je vrsta papagaja, endemična za šume Nove Gvineje.
Izgled i osnovne karakteristike
Dužina tela same ptice je oko 46 cm, a težina obično 600 – 800 g. Njeno perje je crno sa različitim nijansama braon i sive, osim donjeg dela stomaka i delova krila koji su jarkocrveni. Mužjaci takođe imaju i malu crvenu mrlju iza oka. Područje lica je golo, što je, pretpostavlja se, vid prilagođavanja na neurednu ishranu.
Mužjak Psittrichas fulgidus
Izvor: https://watchbird-ojs-tamu.tdl.org/watchbird/article/view/2519/2489
Ova ptica može se naći u planinskim šumama Nove Gvineje, a dalekosežan, prodoran zov omogućava joj da se sa pripadnicima svoje vrste čuje na velikim udaljenostima kroz guste džungle.
Veličina populacije procenjuje se na najviše oko 21.000 jedinki, što je gruba procena, jer je ova vrsta retka i vrlo je malo pouzdanih viđenja. Ugrožena je zbog lova, jer ga lokalno stanovništvo koristi za ishranu i koristi njeno perje i kožu. Međutim, u poslednje vreme, najveću štetu nanose turisti koji ih uzimaju i čuvaju kao kućne ljubimce i tako ometaju njihovo gnežđenje u prirodnom staništu. Najstarija ptica koja je živela u zatočeništvu imala je 25 godina.
Odrasla jedinka
Ishrana
Ova vrsta je izuzetno specijalizovana za ishranu voćem. Hrani se gotovo isključivo određenim vrstama smokava. Pošto baca ostatke smokve koje ne pojede, uključujući i seme, da padnu na zemlju, značajno doprinosi širenju biljaka čijim se plodom hrani. Ipak, postoje i istraživanja koja pokazuju da su cveće i nektar takođe opcije za njenu ishranu. Ovakva ishrana primorava ptice da usvoje nomadski način života.
Ponašanje
Obično žive u parovima ili u manjim grupama od po maksimalno 20 jedinki. Ovi papagaji su dnevne ptice i njihov stil leta karakterišu naizmenični pokreti aktivnog letenja, a potom klizanja. Malo se zna o ponašanju pri parenju. Međutim, poznato je da se sezona parenja obično poklapa sa kišnom sezonom. Gnezda obično formiraju u šupljinama drveća.
Prema zapažanjima naučnika i zaposlenih u zoološkom vrtu u Los Anđelesu, koji su istraživanje ponašanja ove ptice radili sedamdesetih godina prošlog veka, ženka kljuca veštačko gnezdo odvajajući samo unutrašnji deo i donoseći komade drveta zaglavljene u perju. Gnezdo obično udubljuju do dubine od 2.5 metra. Dva jajeta polaže i inkubira sama ženka, dok je mužjak veoma zaštitnički nastrojen, ali ne učestvuje aktivno u pravljenju gnezda. Nakon što su jaja položena, ženka ponovo počinje da kljuca unutrašnjost gnezda, omogućavajući bolju drenažu u slučaju poplave.
Novorođeni mladi su u početku goli i slepi. Odgajaju ih oba roditelja tokom perioda gnežđenja, koji traje oko dvanaest nedelja.
Važno je da ne zaboravimo da se ova upečatljiva ptica endemična za prašume Nove Gvineje suočava sa značajnim pretnjama po svoj opstanak zbog svoje specijalizovane ishrane i staništa. Osim toga, njena popularnost u ptičarstvu dovela je do prekomernog lova, a sam gubitak staništa uništavanjem prašuma predstavlja stalnu pretnju njenom opstanku.
Kao rezultat ovih pritisaka, papagaj Drakula je trenutno naveden kao Vulnerable na IUCN Crvenoj listi ugroženih vrsta. Napori za očuvanje su ključni da bi se sprečilo dalje smanjenje brojnosti njegove populacije, kao i da bi se osiguralo da se ne približi izumiranju. Imperativ je da se pozabavimo i direktnim (preterani lov) i indirektnim (gubitak staništa) pretnjama kako bismo zaštitili budućnost ove jedinstvene ptice.
Izvori:
- BirdLife International. 2017. Psittrichas fulgidus. The IUCN Red List of Threatened Species 2017
- Beehler, B. M. and Pratt, T. K. 2016. Birds of New Guinea. Distribution, taxonomy, and systematics. Princeton University Press, Princeton, New Jersey
- https://www.animalia.bio/fi/pesquets-parrot
- https://watchbird-ojs-tamu.tdl.org/watchbird/index.php/watchbird/article/view/2519